Kovada Gölü Milli Parkı her mevsim farklı güzellikler sunuyor

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde güz renklerinin hakim olduğu Kovada Gölü Milli Parkı, ziyaretçilerine huzur veriyor.

Kovada Gölü Milli Parkı her mevsim farklı güzellikler sunuyor

Sararan yapraklarıyla görsel şölen sunan, birçok bitki ve kuş türüne ev sahipliği yapan Kovada Gölü, her mevsim ayrı güzelliğe bürünüyor.

Ziyaretçilerine, görsel şölenin yanı sıra yürüyüş, fotoğrafçılık gibi imkanlar sunan milli parka, doğaseverler ilgi gösteriyor.

Şehir merkezine 62 kilometre uzaklıkta bulunan milli park, bünyesinde 59'u yerli, 26'sı kış, 48'i yaz ve 20'si göçmen olmak üzere 153 su kuşu türünü barındırıyor.

Parkın içinde çeşitli yırtıcı hayvanların tahniti ile oluşturulan müze, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

"Biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir alan"

Isparta Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür Vekili Hasan Eryiğit, AA muhabirine, alanın 1970'de milli park ilan edildiğini söyledi.

Orman ve göl ekosistemini barındırdığı için alanın milli park ilan edildiğini belirten Eryiğit, "Gölün eşsiz bir peyzaj bütünlüğü var. Kovada Gölü Milli Parkı, fauna ve flora için önemli, biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir alanımız. Bitkiler açısından alanda yapılan en son çalışmalarda, 361 bitki türü tespit edilmiş, bunun 28'i endemik tür." diye konuştu.

Eryiğit, 1940'ta yapılan araştırmada alanda Anadolu parsı, alageyik ve karacanın yaşadığının tespit edildiğini dile getirdi.

AA

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da