'Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu' nedir ve başvurusu nasıl yapılır?

'Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu' nedir ve başvurusu nasıl yapılır?

Uluslararası sosyal hizmet çalışmaları kapsamında, iki veya daha fazla ülkeyi ilgilendiren aile birleşimi, yaşlı refahı, kadın refahı, çocuk refahı, ebeveynlik hakları, velayet ve vesayet, ziyaret hakları, çocuk istismarı ve ihmali, çocuk kaçırma, aile köklerinin araştırılması, kurumsal bakım, farklı vatandaş evlilikleri gibi sosyal problemlerin çözümünde kişilere, çocuklara ve ailelere psikososyal destek verilmektedir.

Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu (ISS) çalışmalarını 120 ülkede bulunan üye kurum ve kuruluşların aracılığı ile yürütmekte olup, direkt olarak yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Örneğin Almanya’da Gençlik Refah Ofisleri (Jugendamt) aracılığı ile başvuruları kabul eden Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu, Türkiye’deki çalışmalarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütmektedir.

ISS Genel Sekreterliğinin internet sitesinden (http://www.iss-ssi.org/index.php/en/home/network) bulunduğunuz ülkedeki ISS’e üye kurum veya kuruluşun mevcut olup olmadığını öğrenerek, ilgili birim ile iletişime geçebilir ve başvuru prosedürüne dair bilgi alabilirsiniz.

Bulunduğunuz ülkede ISS’e üye kurum veya kuruluşun mevcut olmadığı durumlarda konuya muhatap olabilecek yerel otoritelere veya Dışişleri Bakanlığının yurtdışı temsilciliklerine (Başkonsolosluk veya Konsolosluk- http://www.mfa.gov.tr/yurtdisi-teskilati.tr.mfa) başvuru yapabilirsiniz.

Türkiye'den başvuru yapmak istemeniz halinde, ISS çalışmalarını yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı (Eskişehir Yolu Söğütözü Mahallesi 2177. Sokak No: 101A 23.Kat Çankaya/ANKARA, Tel: +90 312 705 50 15) veya bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (http://www.aile.gov.tr/iletisim/il-mudurlukleri-web-site-adresleri) ile iletişime geçebilirsiniz.

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da